BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 14:20 30 Mayıs 2014

Gezi Parkı’nda hangi gün ne olmuştu?

Gezi Parkı eylemleri, Gezi Parkı olayları, Gezi Parkı direnişi, Taksim Gezi Parkı’nda neler yaşanmıştı, Gezi Parkı kronolojisi, Diren gezi, Gün gün Gezi olayları, Gezi Parkı protestoları, Gezi direnişi nasıl başlamıştı? Gezi Parkı’nda hangi gün çadırları yakmışlardı? Gezi Parkı tekrar ne zaman, hangi tarihte açılmıştı?

Öğle saatlerine gelindiğinde parkta ve park çevresindeki olaylarda yaklaşık 100 vatandaş yaralanmıştı. İnsanlar öğleden sonra Taksim Meydanı’nda toplandı. Lobna Allami başına gelen gaz fişeğiyle ağır yaralandı. Çeşitli markalar, Gezi Parkı’nda yapılacak alışveriş merkezinde yer almayacaklarını açıkladı.

Taksim Dayanışma üyeleri iş makinalarının önüne geçerek daha fazla yıkım yapılmasının engelledi. Ardından bu gruptan 50 kişi parkta çadır kurarak sabaha kadar nöbet tuttu.

27 Mayıs Gezi Parkı’nın Asker Ocağı caddesine bakan duvarın 3 metrelik kısmı gece 22.00 civarında yıkıldı ve 5 ağaç yerinden söküldü.

28 Mayıs Olayın sosyal medyadan duyulmasıyla sabah saatlerinde protestocuların sayısı arttı. Belediye ekibi, öğle saatlerinde yıkıma devam etmek istedi. Ancak ekiplerle göstericiler arasında tartışma başladı ve müdahale edildi.

Simge isimlerden kırmızılı kadın fotoğrafı da bu gün çekildi. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de Gezi Parkı’na geldi ve kepçenin önünde oturmaya başladı. Bu olaydan sonra yıkıma karşı çıkanların sayısı daha da arttı. Gece nöbet tutmaya devam edildi.

30 Mayıs Polis sabaha karşı biber gazıyla Gezi Parkı’na girdi. Gözaltılar ve yaralanmalar oldu. Sosyal medyadan olayı duyan binlerce insan Gezi Parkı’na geldi

Ayrıca diğer şehirlerde de eylemler başladı. Saat 17.00’de Gezi’ye ve Taksim’e girişler tamamen kapatıldı. Metro; Osmanbey’de son buldu, fineküler kapandı. Kadıköy’deki iskeleye gelenlerin çantaları arandı.

1 Haziran Geceyarısında Kadıköy’de yürüyüşe geçen kalabalık Boğaziçi Köprüsü’ne doğru ilerledi. Sabahın ilk saatlerinde köprüyü yürüyerek geçti ve Beşiktaş’a geldi.

Akşamüstü insanlar Taksim’e girmek isteyenler başta İstiklal Caddesi olmak üzere etrafında toplandı. Sabaha kadar polislerle göstericiler arasında çatışma devam etti.

Polis, Kadıköy’den gelen gruba Barbaros Caddesi üzerinde müdahale etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi Kadıköy’deki mitingi iptal edip Taksim’e gitme kararı aldı. Bunun üzerinde saat 16.00’da Gezi Parkı açıldı.

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nce düzenlenen basın toplantısıyla, geçen yıl olayların yaşandığı Gezi Parkı’nda "Yaz Festivali düzenleneceği duyuruldu.

Gezi olaylarının yıldönümü nedeniyle, Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nce Taksim Hill Otel’de dün akşam bir etkinlik düzenlendi.

Programda ilk olarak, Dernek Başkanı Mustafa Cevdet Arslan ve dernek yöneticileri, Gezi Parkı olaylarının gelişimiyle ilgili bilgi verdi. Daha sonra da katılımcılara slaytlar ve videolar izletildi.

Kalabalık daha da büyüdü. Gece parkta birçok etkinlik düzenlendi. Okan Bayülgen de gelenler arasındaydı.

Ardından Dernek Yönetim Kurulu üyesi Mevhibe Gözcelioğlu tarafından okunan açıklamada, şöyle denildi

Bugün artık dünyanın hiçbir yerinde tabiata ve onun canlarına kastederek bir politika yapılamaz, proje yürütülemez. Bu uğurda canlarını veren kahramanlarımızın anıları sonsuza dek yaşayacak.

"27 Mayıs günü başlayarak, 19 gün boyunca süren ve tüm dünyaya yayılan tarihin ilk küresel ekoloji ayaklanması gerçekleşti.

Ülkenin herhangi bir yerinde bir olay olsa hemen Gezi Parkı kapatılmakta, parkta kitap okuma, müzik yapma, takas pazarı gibi sosyal etkinliklere bile bastırılması gereken şiddet eylemi muamelesi yapılmaktadır.

Ülkemizde yaşamın normale dönmesi Gezi Parkı’na endekslenemez. Demokratik haklar keyfiyete bağlı kalamaz.

Parkın siyasi malzeme olarak kullanılmasına, sanal korkularla kapatılmasına son verilmelidir. Gezi Parkı, ağacı, börtü böceği, kedisi, köpeği, kuşu, tüm canlılığıyla park olarak korunmalıdır.

Açıklamanın son bölümünde ise, "Gezi Parkı Yaz Etkinlikleri adı altında yaz festivali düzenleneceği duyuruldu.

Bu nedenle, Gezi Parkı’nı sanatsal, kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlere açmalıyız. "

29 Mayıs Sabah sökülen ağaçların yerine fidan dikildi. Başbakan Erdoğan, 3’üncü Köprü’nün temel atma töreninde “Ne yaparsanız yapın, biz orası için kararımızı verdik” dedi. Gezi Parkı’na sahip çıkanlar tüm gün bekledi. Gece de bir grup nöbet tutmaya devam etti.

31 Mayıs Olayların kopma noktası 31 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Sabaha karşı 05.00’te polis bir kez daha Gezi Parkı’na girdi. Biber gazı ve suyla yapılan müdahale ile çadırlar toplanıp yakıldı.

Son Dakika Haberleri