BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 19:17 30 Temmuz 2013

Yıllara direnen ağaçlar

Yaşlı Fındık Ağacı

Sicilya’da Etna dağı eteklerinde ikamet eden Yaşlı fındık ağacı’nın bir diğer ismi de “100 atın Ağacı”. Yolunuz İtalya’ya düşerse, San D’Alfio’da Linguaglossa yolu üzerinde bulunan bu 2500 yıllık fındık ağacına selam vermeden geçmeyin.

General Sherman

En genç Antik ağaç kategorisinde olan General Sharman bir mamut ağacı. Boyu 83 metre olan General’in en ise tam 31 metre. Sequoia Ulusal Parkında yaşayan General’in yaşının yaklaşık 2,300 ile 2,700 olabileceği düşünülüyor.

Jhomon Sugi

2.170 yaşında olduğu tahmin edilen, ancak rivayete göre de 7.200'lere ulaştığı da iddia edilen bir Japon çamı olan Jhomon Sugi’nin şöhreti tüm uzakdoğu'yu kaplamış durumda.

Girit'in antik zeytin ağaçları

Yunanistan'ın Girit adasında yer alan ve Akdeniz'deki yaşları 2 ile 3 bin yıl arasında olduğuna inanılan zeytin ağacının gerçek yaşı yine de tam olarak bilinemiyor.

Patriarca de Floresta

Atlantik Orman’nın en yaşı sakini olan by heybet ağacın türü Lecythidaceae olarak geçiyor. Madagascar’dan Güney Afrika Ormanlarına kadar birçok akrabası olan Patriarca de Floresta’nın doğum günü pastası olsaydı eğer en az 3000 adet muma ihtiyaç duyulacaktı.

Senatör

ABD'nin Florida eyaletindeki Senatör, 3500 yıldırn ayakta olmasına karşın ne yazık ki 2012 Mart ayında 26 yaşındaki bir insan tarafından yakılınca neslinin de sonuna gelmiş oldu. Oldukça üzücü olan bu durum fazla bir söze de gerek bırakmıyor ve insanoğlun yaşadığı doğaya nasıl bir tutum içinde olduğunu gözler önüne sermeye yetiyor.

Alerce

Patagonya'da ikamet eden ve coğrafyasının en eski selvi ağacı olan Alerce, 3500 yıldır tüm doğal afetlere ve insan müdahalelerine rağmen hala hayatta.

Llangernyw Yew

Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı olma unvanını elinde bulunduran Llangernyw Yew, 4000 yıldır hayatta. Güney Galler'de bir mezarlıkta ikamet eden yaşlı ağaç, bronz çağından beri insanlığı selamlamaya devam ediyor.

Abarkuh

İran'da yer alan ve 4000 yıldır hayatta kalma başarısını gösteren selvilerin en yaşlısı olan Abarkuh, İran'ın milli simgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Onca devlet görmüş ve tarihe tanıklık etmiş dünyanın en yaşlı ağaçları hala direniyor. İşte dünyanın en yaşlı ağaçları...


Methuselah

4.841 yaşında olan ve ABD'nin California eyaletinde ikamet eden bu dünya üzerindeki en yaşlı canlının zamana direniş ruhu görenleri hayrete düşürüyor. 1964 yılında araştırmacılar tarafından birçok dalı kesilmiş olsa da, günümüzde çevreciler tarafından gözleri gibi bakılıyor.

Son Dakika Haberleri