BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Foto Haber 14:29 24 Mart 2013

Yurttan YGS manzaraları

KONYA'DA YGS HEYECANI - Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı olan YGS, tüm yurtta olduğu gibi Konya'da da yapıldı. Üniversite adayları sınavdan yaklaşık 1 saat önce sınava girecekleri okula gelip beklemeye başladı. ÖSYM tarafından kalem, peçete, her türlü madeni eşya, cüzdan gibi malzemelerin alınmadığı sınavda, öğrenciler güvenlik kontrolünden geçirilerek salona alındı. Güvenlik kontrolü sırasında plastik su şişelerin üzerinde bulunan etiketler, başörtülü öğrencilerin başörtülerine taktıkları iğnelere kadar çıkartıldı. Öğrenciler, sınavda ter dökerken, veliler de okul bahçesinde Kuran-ı Kerim okuyarak bekledi.

ÖĞRENCİLER SALONDA VELİLERİ DIŞARDA TERLEDİ - Denizli'de öğrencilerin büyük bölümü, 74 ayrı okuldaki sınav yerlerine velileriyle geldi. Sınavın başlamasıyla hem salonlarda hem de salon dışında büyük heyecan başladı. Birçok öğrenci velisi, yanlarında getirdikleri dua kitaplarını okudu. Pamukkale Üniversitesi Yerleşkesi'nde sınava giren öğrencilerin velileri arasında saatlerce dua edenler oldu. Sınavda 2 bin 772 kişi görev aldı.

İZMİRDE YGS HEYECANI - Üniversiteye girişte ilk aşama sınavı olan YGS heyecanı İzmir'de de başladı. 67 bin 391 adayın ter döktüğü sınav öncesinde öğrenciler ve veliler sabahın erken saatlerinde itibaren sınava girecekleri merkezlerin önünde beklemeye koyuldu. Soruların tek oturumda 160 dakikada cevaplanacağı sınav öncesi öğrenciler sıkı kontrolden geçirilerek salonlara alındı. Bazı öğrencilerin uyarılara rağmen yanlarında getirdiği kalem, silgi, peçeteler güvenlik güçleri tarafından sınav salonuna girmeden önce çöp kutularına bıraktırıldı. Sınava başörtüsüyle gelen öğrenciler, kadın polisler tarafından kulak ve saç diplerine kadar kontrol edildi. Sınavın başlamasının ardından okullar ve çevresinde sessizlik hakim oldu. Çocukları sınava giren aileler, yanlarındaki getirdikleri sandalyeleri çimlerin üzerine koyup oturdu, bazı veliler güneşin keyfini çıkardı, piknik yaptı. Çocuklarını bekleyenlerden bazıları Kuran-ı Kerim okuyup, dua ederken, örgü örerek vakit geçirenler de oldu.

ÖĞRENCİLER SALONDA, AİLELERİ DIŞARDA TERLEDİ - Antalya'da Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giren öğrenciler sınav salonlarında ter dökerken, aileleri de okul önlerinde heyecan yaşadı. Sınavın bitmesini bekleyen velilerin bazıları Kuran-ı Kerim ve dua kitapları, bazıları da gazete ve kitap okudu. Antalya'da polis, bugün yapılan YGS için geniş güvenlik önlemi aldı. Günler öncesinden alınan önlemlerin yararı sınav saatinde görüldü. Sınav süresince inşaat ve altyapı çalışmasına izin verilmezken, otolarda yüksek sesle müzik yayını, klakson çalınmamasına da önem gösterildi. Sınav salonlarının önünde ise alışıldık görüntüler vardı. Birçok veli, çocuklarının yaşadığı sınav stresi boyunca elinden Kuran-ı Kerim ve dua kitaplarını bırakmazken, bazılarının da yaşadığı sınav stresi yüzlerinden okundu. 160 dakika boyunca soruları yanıtlamaya çalışan öğrencilerin sınavla ilgili görüşleri de farklı farlıydı. Öğrencilerden bir kısmı matematik sorularını zor bulurken, bir kısmı ise önceki senelere göre daha kolay olduğunu iddia etti. Sınava yeterince hazırlanamayan öğrenciler ise soruların tamamında zorlandıklarını ifade etti.

YGS'YE GİREN YAKINLARI İÇİN DUA ETTİLER - Yalova'da YGS'ye girecek adaylar, erken saatlerde sınava girecekleri okullara geldi. Sınavların gerçekleştirildiği okullarda öğrenciler binalara üst araması yapılarak girdi. Polis, yaptıkları kontrollerde öğrencilerin üzerinde sınava girmesi yasak olan malzemeleri aldı. Saçlarında metal tokası olan kız öğrenciler, tokalarını çıkartmak zorunda kaldı. Yalova Emniyet Müdürlüğü tarafından sınav yapılan okulların çevreleri de trafiğe kapatıldı. Okul bahçesi dışında bekleyen velilerden bazıları dua okudu, bazıları ise el işi yaparak çocuklarının sınavdan çıkmalarını bekledi.

SINAV ÖNCESİ PARASIZ EĞİTİM EYLEMİ - İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde sınav öncesinde pankart açan ve "Parasız eğitim istiyoruz" şeklinde slogan atan iki kişi adayların ve ailelerin tepkisi nedeniyle polis tarafından kampüs çevresinden uzaklaştırıldı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'nin ilk aşaması olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) saat 10.00'da başladı. 1 milyon 851 bin 326 adayın girdiği sınav 160 dakika sürdü. Adaylar sınav salonlarında terlerken, aileler ise dışarıda bekledi. İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt Kampüsü'nde sınava giren adaylar için ailelerinin dua ettikleri görüldü. Anne ve babalar sınava giren çocukları için dua ettiklerini söylediler. Bazı adayları sınavın başlamasına dakikalar kala üniversite kampüsüne giriş yaptıkları görüldü. Tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) olmak üzere 167 sınav merkezinde 100 bin 452 sınav salonunda tek oturumda yapılan YGS, saat 12.40'da sone erdi.

ZİNCİRLERİ ÇÖZÜP, EYLEME SON VERDİLER - Polisin müdahale etmediği yaklaşık 1.5 saat süren eylemi kendi inisiyatifleri ile sona erdirdiklerini belirten eylemcilerden Ezgi Çakmak, "Bugün birçok arkadaşımız adaletsiz sistemin sınavına girdi. Sınavları kazanmak için dershanelere gitmek gerekiyor ama gidemediler. Sınavı kazanamayacaklar büyük bir ihtimalle. Birçok kişi bu adaletsiz sınav sistemi nedeniyle intihar etti. Dershane parasını ödeyemeyen arkadaşımız intihar etti. Sınavda kalp krizi geçiren arkadaşımız yaşamını yitirdi. Bu biz adaletsiz sisteme boyun eğmeyeceğimizi göstermek için eylem düzenledik" dedi.

ÖSYM BİNASINDA ZİNCİRLİ SINAV PROTESTOSU - Üniversite sınavlarını protesto etmek isteyen, lise öğrencisi olduğunu söyleyen 5 kişi, kendilerini Levent'eki ÖSYM binasının girişine zincirledi. ÖSYM'nin Kağıthane 4. Levent'teki başvuru merkezine gelen Dev-Lis üyesi 5 kişi, binanın demir sürgülü giriş kapısına kendilerini zincirledikten sonra, "Sınavlara karşı bişey yapmalı" yazılı pankart açtı. 1'i kız 5 genç, sınav sistemini protesto etmek için bu eylemi gerçekleştirdiklerini söylerken, "Sınavlar kalksın yaşama zaman kalsın", "Sınavlara inat, yaşasın hayat" şeklinde sloganlar attı.

SINAV HEYECANI HASTANELİK ETTİ - Sınava Şanlıurfa Lisesi'nde giren 20 yaşındaki Zeliha Toprak, 110'uncu dakikada heyecanlanarak fenalaştı. Genç kızın fenalaşması üzerine salon görevlileri, 112 acil servis ekiplerine haber verdi. Okula gelen sağlık ekipleri, heyecan nedeniyle baygınlık geçiren genç kıza salona müdahale ettikten sonra ambulansla Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

POLİS, YGS İÇİN 12 İNŞAATTA ÇALIŞMALARI DURDURDU - Kayseri'de YGS öncesi polisler, gürültü olmaması için 12 inşaatta yapılan çalışmaları durdurdu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi çok sayıda polis, sınavların yapılacağı okullarda ve kavşaklarda önlem aldı. Sınav öncesi okulların çevresinde yapılan kontrollerde beton dökümü, kalıp çakımı ve mantolama yapılan 12 ayrı inşaattaki çalışmalar, polisler tarafından sınav sonuna kadar durduruldu. Bir iş makinasının çalışmasına da polisin müdahalesiyle son verildi.

YGS'YE GİRİŞTE TEPEDEN TIRNAĞA ARAMA - Zonguldak'ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giren öğrenciler, tepeden tırnağa arandıktan sonra sınıflara alındı. Fener Anadolu Meslek Lisesi'nde sınava girecek 560 aday, sabahın erken saatlerinde okul bahçesinde toplandı. Saat 09.00'da adaylar sınıflara alınmaya başlandı. Görevliler, girişte adayları tek tek aradı. Kolye, madeni para, mendil, cep telefonu, kemer, küpe, çikolata, kol saati, toka, anahtar ve cüzdan gibi yasak eşyalarla girişe izin verilmedi. Öğrenciler, takı ve diğer eşyalarını okulun girişindeki dolap, masa ve kalorifer peteğinin üzerine bırakarak içeriye girdi. Kadın polis memuru, özellikle kız öğrencilerin boyun bölümlerinde kolye kontrolü yaptı. Başörütülü iki adayın boynundaki muskaları da çıkarması istendi. Adaylar, muskaları yakınlarına verdikten sonra sınıfa girebildi.

ESENLER BELEDİYESİ'NDEN YGS SINAVI ÖNCESİ ADAYLARA ÇAY VE ÇORBA - Esenler Belediyesi, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)' na giren üniversite adayları ile velilerine çay ve çorba ikram etti. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Çocuklar içeride terleyecek. Veliler de dışarıda üşümeye başladı. Velilerin dışarıda üşümemesi için çorba ve çay ikram ediyoruz" dedi. YGS sınavına giren adaylar ile aileleri, belediyenin bu hizmetinden memnun kaldıklarını belirttiler.

55 YAŞINDA SINAVDA - Sivas'ın Suşehri ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi 55 yaşindaki Nermin Yahşi de YGS'ye girdi. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ndeki salonda sınava giren Yahşi, ortookul ve liseyi dışarıdan bitirdiğini, üniversite için şansını denemek istediğini dile getirdi. Sanat Tarihi bölümünü okumayı hayal ettiğini anlatan Nermin Yahşi, "Çocuklarımı okuttum. Kendim ise ortaokul ve liseyi dışardan bitirdim. Şimdi ise kendim üniversite sınavına giriyorum. Hedefim Sanat Tarihi bölümünü kazanarak okumak. Kısmetse inşallah olur. Okumayı çok seviyor ve istiyorum" diye konuştu.

Son Dakika Haberleri