BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Foto Haber 13:47 28 Ocak 2014

Ukrayna’da halk kazandı!

En önemli taviz ise Ukrayna’da yönetimin tek elde toplanmaması için anayasal değişiklik yapılarak başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçişi sağlayacak yasa değişikliği çalışmalarının başlatılması iktidar ile muhalefet arasında karalaştırılmış oldu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, geçtiğimiz hafta, uzun süredir devam eden krizi sona erdirmek için muhalefete başbakanlık ve başbakan yardımcılığı görevlerini önermişti. Adalet Bakanı Olena Lukaş'ın açıklamasına göre Yanukoviç, muhalefet liderleriyle görüşmesinin ardından, muhalefet lideri Yatsenyuk’a başbakanlık, eski dünya şampiyonu boksör Kliçko’ya ise başbakan yardımcılığı teklif etti.

Ukrayna'da haftalardır devam eden gösteriler başkentte sokak çatışmalarına dönüştü. Biber gazı ve tazyikli suyun yanı sıra ağır cephanelerin kullanıldığı silah atışları ve çok sayıda ölüm haberi de geliyordu. Geçtiğimiz günlerde ülkenin bölünmeye doğru gidişine daha fazla dayanamayan Devlet başkan Yanukoviç, Başbakan Nikolay Azarov’u görevden almayı kabul etmişti. Bugün başbakanın kendiliğinden Cumhurbaşkanı Yanukoviç'e istifasını sunması ile, ülke genelinde 12 valilik binası ve pek çok idari binayı işgal eden göstericilerin de yavaş yavaş geri çekilmesi bekleniyor.

Ukrayna'da meydanların zaferini aşağıdaki maddeler ile özetlemek de mümkün:

-Yetkiler tırpanlanabilir: Yanukoviç, muhalif liderleri devlet başkanlığı makamının geniş yetkilerini azaltacak anayasal değişikliğini “gözden geçirebileceğini” söyledi.

- Gösteri yasasında geri adım: Yanukoviç, büyük tepkilere yol açan, gösteri ve yürüyüş kanunu değişikliğini gözden geçireceğini de muhalefet liderlerine aktardı. Yanukoviç, “Bu kanunlarda değişiklik yapmaya ve bu kanunlar üzerinde muhalefet ile uzlaşma sağlamaya hazırız” dedi.

-Göstericilere af: Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, görüşmelerde ölümler ve yaralanmalardan duyduğu üzüntü yinelendi. Devlet başkanı, muhalefetin isteği üzerine, gösteriler sırasında tutuklananları af sağlayan bir yasayı meclise göndermeyi kabul etti.

Ukrayna'da birkaç gün önce polis, iki aydır eylem yapan göstericilere en büyük müdahalesini yapmıştı. Kiev sokakları savaş alanına dönerken, ilk ölüm haberleri geldi, 5 gösterici yaşamını yitirmişti.

Ukrayna'da 21 Kasım 2013’de Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması’nın askıya alınmasıyla birlikte başlayan ve 16 Ocak’ta meclisten özgürlükleri kısıtlayan torba yasasının geçmesiyle alevlenen, başkent Kiev’den ülke geneline yayılan şiddetli eylemlerde bugün bir dönüm noktasına gelindi. Dört yıldır görevde olan Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov ülkede alevlenen çatışmaları dindirmek niyetiyle istifa ettiğini açıkladı. Diğer yandan bugün de Ukrayna parlementosu, olağanüstü toplantısında göstericileri en çok kızdıran ve protestoların ana sebeplerinden birini oluşturan "İzinsiz gösteriler"i yasaklayan yasayı iptal etti. Tartışmalı yasa, toplanma ve gösteri düzenleme hakkına kısıtlamalar getirirken, protesto gösterilerine katılanların, basında ve sosyal medyada hükümetin değişmesi talebinde bulunanların para cezasına çaptırılmaları ya da 15 yıla kadar hapse mahkum edilmelerini öngörüyordu. Bu gelişmeler, halkın ve protestocuların zaferi olarak yorumlanıyor.

Muhalifler bütün bu açıklamaları yetersiz bulup meydanlarda gösterilerine devam ederken pek çok devlet binasını da işgal etmeye devam ediyor.

Maidan’da binlerce eylemciye hitap eden Vitaliy Kiliçko, “Bizim talebimiz devlet başkanlığı seçimini bu yıl yapılmasıdır. Teslim olmayacağız ama görüşmeleri sürdüreceğiz” diye konuştu. Milliyetçi Parti lideri Oleg Tiagnibok ise protestoculara hitap ederken “mücadele sürüyor. Ukrayna halkı Maidan’a destek vermeye gelmeli” dedi. Yanukoviç’ten başbakanlık teklifi alan Arseny Yatsenyuk ise teklifi kabul edip etmediği konusunda açıklama yapmaktan kaçındı. Yatsenyuk, “Ukrayna’da iktidarı halk belirleyecek. Mevcut pozisyonumuzu değiştirmedik” dedi.

Diğer yandan AB ve ABD de yaşanan tüm bu gelişmeler karşısında Ukrayna hükümetine yaptırım uygulama kararını da tartışmaya başladı. AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki çatışma taraflarını diyaloğa çağırdı. AB kapılarının Ukrayna için açık olduğunu kaydeden Van Rompuy, AB‘nin, Ortaklık Anlaşması‘nı imzalamaya hazır olduğunu belirtti. Ancak bunun için bir de koşul öne sürdü: Kiev'deki hükümetin özgür ve demokratik bir Ukrayna'yı tanıması.

Muhalefet liderleri, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in iktidarı paylaşma teklifinin yeterli olmadığını ve erken seçimlere gidilmesini istediklerini duyurmuştu.

Ukrayna'ya heyet

Öte yandan, Avrupa Parlamentosu, Ukrayna'daki son gelişmelerden sonra Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok liderliğinde, 12 parlamenterden oluşan bir heyeti temaslarda bulunmak üzere Kiev'e gönderiyor. AP heyetinin 28-30 Ocak arasında yapacağı temaslarda sokaktaki protestocular, muhalefet temsilcileri ve Ukrayna hükümetinden bazı isimlerle bir araya gelmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikalarından sorumlu üyesi Stefan Füle’nin ardından AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da temaslarda bulunmak üzere bugün Ukrayna’ya gidiyor.

Son Dakika Haberleri